Jaka waluta jest w Turcji?

07/09/2018

Wybierając się na wakacje za granicę staramy się zawsze mieć przy sobie lokalną walutę. Zwiedzając Europę najbardziej uniwersalne jest euro, gdyż to nim zapłacimy w większości krajów. Jest to bardzo wygodne, gdyż można mieć przy sobie gotówkę, lub kartę rozliczaną właśnie w euro. Wybierając się na wakacje do Turcji, zastanawiamy się, jaka waluta jest tam obowiązująca.

Lira turecka

W Turcji obowiązującą walutą jest lira turecka. Jedna lira dzieli się na 100 kurus. W obiegu znajdziemy zarówno pieniądze papierowe, jak i metalowe. Bilon to monety 5 kurus, 10 kurus, 25 kurus, 50 kurus no i jedna lira. Jeśli chodzi o banknoty to w obiegu są banknoty o następujących nominałach:

  • 5 lirów,
  • 10 lirów,
  • 15 lirów,
  • 20 lirów,
  • 50 lirów,
  • 100 lirów,
  • 200 lirów.

Warto wiedzieć, że w ostatnich miesiącach i tygodniach zakupy w Turcji są bardziej korzystne dla Polaków niż wcześniej. Złotówka znacznie się umocniła w stosunku do liry tureckiej i teraz możemy kupić więcej płacąc za to znacznie mniej. Z tego też powodu Turcja jest teraz bardzo chętnie wybieraną destynacją.

Dolary i euro

Co ciekawe, w Turcji można płacić też przy pomocy euro i dolarów. W sklepach, na bazarach, w restauracjach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapłacić przy pomocy euro lub dolarów. Jednak należy wziąć pod uwagę to, że przeliczniki przy takich płatnościach nie zawsze jest korzystny i czasem reszta wydawana jest lirami. Dlatego najlepiej wcześniej rozmienić walutę na liry, co można zrobić w bardzo wielu kantorach.

Podsumowując. Obowiązująca waluta w Turcji to lira. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby płacić dolarami, euro albo nawet złotówkami. Jednak najlepszym sposobem jest używanie lokalnej waluty. Dzięki temu zakupy są tańsze i mamy sporą możliwość w negocjacjach cen. Jest to też najwygodniejsze rozwiązanie. Oczywiście oprócz płatności np. kartą. Ale aby płatności kartą były opłacalne, warto mieć kartę rozliczaną właśnie w lirach tureckich.