Czy do Turcji potrzebny jest paszport 2019?

21/12/2018

Czy wybierając się na wakacje 2019 do Turcji wystarczy nam dowód osobisty? Czy jednak jadąc do Turcji potrzebny jest paszport? Takie pytania zapewne stawia sobie wielu turystów jeszcze przed wakacjami. Odpowiedź na te pytania jest bardzo prosta. Aby wjechać do Turcji musimy mieć paszport. Sam dowód osobisty nie wystarczy.

Czy muszę mieć tylko paszport?

Turcja, a raczej Republika Turcji nie należy do Unii Europejskiej. Na dodatek Turcja położona jest na dwóch kontynentach, europejskim i azjatyckim. Samo położenie w Europie nie jest wystarczające, aby podróżować z samym dowodem. Zresztą nie tylko paszport jest niezbędny, aby przekroczyć granicę. Musimy mieć jeszcze wizę. Ale o tym za moment.

Paszport musi być ważny

Powinno być to oczywiste dla każdego, że przekroczenie granicy jest możliwe tylko z ważnym paszportem. Ale należy pamiętać też o tym, że paszport powinien mieć określoną, minimalną ważność. W przypadku wakacji w Turcji, paszport musi być ważny przez 180 dni od momentu wjazdu do Turcji. W przeciwnym przypadku możemy mieć problemy. Co prawda w przypadku wczasów zorganizowanych, czasem celnicy na granicy przymykają oko, jeżeli paszport ma minimalnie krótszą ważność, ale lepiej nie ryzykować za bardzo. Można wcześniej sprawdzić termin ważności paszportu i jeśli jest on krótki, wyrobić sobie nowy dokument.

Paszport to nie wszystko?

Aby przekroczyć granicę w Turcji musimy, oprócz paszportu, mieć jeszcze wizę turystyczną. Dobra wiadomość jest taka, że jej zdobycie to zwykła formalność. Płacimy i automatycznie mamy wizę. Możemy kupić ją wcześniej przez internet. Możemy ją kupić też w specjalnych automatach na lotnisku. Zła wiadomość jest taka, że musimy za wizę zapłacić. Nie jest to duży wydatek, ale warto brać go pod uwagę planując wakacje.

Jak doskonale widzicie odpowiedź na pytanie czy do Turcji potrzebny jest paszport 2019 jest twierdząca. Paszport jest niezbędny i musi być on ważny. Dlatego przed zakupem wycieczki, warto sprawdzić czy mamy paszport i czy możemy się nim posługiwać.